Westwood

Faculty

 

 

Teams
Positions
Faculty/Staff Name

Administrators
Principal Dr. Dave Cochran
Associate Principal Randall Stokes
Assistant Principal Lynn Krotochvil
Office Office Assistant Amanda Odom
School Secretary Bonnie Hayes
Bookkeeper Patricia Gunn
Nurse Renee Tucker

Grade 6

Team Caiman

Ms. Kratochvil

Ms. Cardwell

Language Arts Robin Warren-Weadon
Mathematics Leslie Frink
Science Debra Rojas
Social Studies Phillip Stamps

Grade 6

Team Dart Frog

Ms. Kratochvil

Ms. Cardwell

Language Arts Lorrie Ann Finley
Mathematics Lakisha Brandon
Science Ashley Harper
Social Studies Joseph Foisy
Special Educator Alicia Waller

Grade 7

Team Ocelot

Ms. Hightower

Ms. Cardwell

Language Arts Sara Lenorad-Davis
Mathematics Amy Gerteisen
Science Laurel Kyles
Social Studies Mari Darling

Grade 7

Team Jaguar

Ms. Hightower

Ms. Branch-Chandler

Language Arts Jennifer White-Oliver
Mathematics Brendolyn Snyder
Science Claudia Woods
Social Studies Sarah Rowland
Special Educator Yolanda Hicks

Grade 8

Team Anaconda

Dr. Cochran

Ms. Branch-Chandler

Language Arts Melisa Coleman
Mathematics/Algebra I Brittany Fuller
Science Madison Betts
Social Studies Cara Cook

Grade 8

Team Piranha

Dr. Cochran

Ms. Branch-Chandler

Language Arts Hope Abernathy
Mathematics/Algebra I Jordan Godfrey
Science Kelly Ingram
Social Studies Lena Pulliam
Special Educator Sajeah Ali
Grade 8
Special Educator (at-large) Deauti Harris

Team Toucan

Dr. Cochran

Ms. Cardwell

Self-Contained Dr. Jones Oliver
Self-Contained Keturah Jones
Autism Rebecca Bartee
Exploratory Art Caitlyn Jordan
CT John Danaher
CT Nancy Horton
PE Jay Perdue
PE Amber Spencer
GO TEC Elizabeth Hall
Passport VA Carmen Skidmore
VA Rules Angela Saunders
Band Hector McNair
Orchestra (Bonner shared)
Chorus Lee Ann Sheridan
French I Aurore Barrut
Spanish I Kristy Haynes
Instructional Paraprofessionals   Valerie Johnson
Library Librarian/Media Specialist Sandra Arnn
ESL ESL Brianna Massingale
ESL ESL Anna Fulton
Guidance Counselor (Grade 6 & 7)

Susan Cardwell

Counselor (Grade 7 & 8) DeLisa Branch-Chandler
Title II Literacy Coach Laura Webb
Title II Math Coach  
ISS ISS Matthew Rorrer
School Resource Officer (SRO)  

Terri Rigney

School Security Officer (SSO)   Tyrone Graham
Wanda Townes
Cafeteria  

Nathaniel Richardson (Manager)
Tashika Baynes

Shirley Dixon

Sharon Hood

Tameka Echols

Annie Lanier

Joyce Walker

Custodians  

Richard Luck (Supervisor)
Tonya Smith (Day Porter)

Tim Dixon

Tracie Fitzgerald

Wayne Hamm

Jennie Jones

Wanda Moore

Airlia Woodham

Instruction ITRT Shannon Dudley
IAT TSS Marcus Chaney
Cindy Fisher